Jump to content

Podsumowanie 2018 roku na rynku kryptowalut


NoMercy
 Share

Recommended Posts

  • Strażnik Forum

Rok 2018 był czasem wielkiego testu rynku kryptowalut i blockchaina. Nierealistyczne prognozy zostały zweryfikowane, a inwestorzy otrzymali cenną lekcję. Pomimo, że ceny na giełdach drastycznie spadły, branża ma za sobą solidny fundamentalny wzrost. Jak na każdym rynku, przetrwali najsilniejsi, a wiele projektów zakończyło działalność. Przez minionych 12 miesięcy powstała stabilna podstawa do rozwoju branży w 2019 roku. Rynek wyraźnie dojrzewa i coraz więcej osób dostrzega, że teraz bardziej niż „HODL” liczy się „BUIDL„.

kryptowaluty-2018-1000x570.jpg

Styczeń

Z początkiem stycznia giełda BTCC ogłosiła nabycie skupionego na branży blockchain funduszu inwestycyjnego z Hongkongu. Organy regulacyjne w Szwecji zaczęły rozważać swoją własną kryptowalutę e-Krona, podczas gdy w Indiach wydawano ostrzeżenia dla podmiotów zajmującym się handlem kryptowalutami. Projekt IOTA doświadczył ataku, w wyniku którego stracił środki o wartości 4 mln USD, co wzbudziło obawy na temat bezpieczeństwa projektu.

 

Luty

Pojawiły się kolejne realne zastosowania technologii, ale również strach świata tradycyjnych finansów wobec kryptowalut. Islandia zaczęła rozważać opodatkowanie kopania walut cyfrowych. Firmy Volkswagen i Porsche ujawniły wejście w technologię blockchain. Giełdy Coinbase i Bitfinex rozpoczęły wsparcie dla aktualizacji Bitcoina – Segwit. Pojawiły się kolejne zakazy reklam projektów kryptowalutowych, m.in. od giganta technologicznego Baidu. Bank of America oświadczył, że kryptowaluty są rosnącym zagrożeniem dla banków.

 

Marzec

Marzec był czasem pozytywnych wiadomości na rynku kryptowalut. Rozpoczął się od ujawnienia patentu firmy Paypal na szybkie płatności w oparciu o waluty cyfrowe. Ludowy Bank Chin ogłosił plany utworzenia narodowej kryptowaluty o nazwie „DCEP”. Firma Ripple rozpoczęła współpracę z konsorcjum Hyperledger, a stan USA -Tennessee wydał projekt ustawy dotyczącej blockchaina i smart kontraktów.

 

Kwiecień

Kwiecień był czasem wzmożonych działań organów regulacyjnych w obszarze kryptowalut. Niektóre kraje prezentowały swoją otwartość wobec nowych rozwiązań, podczas, gdy inne dostrzegły zagrożenie w nowej formie pieniądza. Australia ustanowiła nowe zasady AML i CTF dla giełd kryptowalut, a Francja obniżyła podatek od kryptowalut do 19%. Niestety, banki centralne w Iranie i Indiach, nie były tak przychylne i wprowadziły restrykcje dla użytkowników kryptowalut. Iran wprowadził całkowity zakaz, a indyjski bank centralny zabronił bankom wsparcia transakcji związanych z kryptowalutami. Yahoo Japan kupiło 40% udziałów w japońskiej giełdzie kryptowalut BitArg.

 

Maj

Pojawiły się kolejne akceptacje Bitcoina i kryptowalut na szczeblach rządowych. Władze na Florydzie zaczęły przyjmować podatki za pośrednictwem BTC i BCH. Czeska Praga postawiła na rozwój sieci bitomatów, aby wprowadzić kryptowaluty do powszechnego użytku. Ethereum kontynuował swój trend „BUIDL”, udostępniając kolejną aktualizację o nazwie Casper.

 

Czerwiec

W czerwcu kolejne firmy z głównego nurtu weszły na rynek kryptowalut. Wspierana przez NASDAQ giełda DX Exchange ogłosiła launch z Top Coins. Akon utworzył własną kryptowalutę – AKoin, na potrzeby budowy futurystycznego miasta. Projekt EOS został oceniony przez chiński rząd jako najlepszy blockchain. Tether opublikował raport o swoich rezerwach USD, aby zyskać zaufanie inwestorów.

 

Lipiec

Indyjski bank centralny zaostrzył restrykcje wobec kryptowalut, w wyniku czego firma Zebpay musiała zatrzymać swoje transakcje. Tajlandia, prezentując bardziej otwarte podejście, wydała dwa dokumenty w kwestii regulacji kryptowalut. Międzynarodowy organ G20 przyjął zalecenia Rady Stabilności Finansowej w sprawie cyfrowych aktywów. Vitalik wyraził dezaprobatę wobec scentralizowanych giełd, wspierając tym samym koncepcję DEX.

 

Sierpień

Wraz z początkiem sierpnia, uwaga rynku skupiła się na decyzji SEC w sprawie utworzenia ETF dla Bitcoina. Chociaż komisja rozczarowała entuzjastów kryptowalut, ponownie odrzucając wniosek, pojawiła się zapowiedź dalszych działań w tej sprawie. Prace nad utworzeniem funduszu dla inwestorów instytucjonalnych zainteresowanych walutami cyfrowymi, prowadziła m.in CBOE, czyli jedna z największych światowych giełd. Chiny z kolei, wprowadziły kolejny zakaz kryptowalut.

 

Wrzesień

Firma Zebpay przestał działać, ponieważ nie mogła utrzymać się bez dalszego wsparcia finansowego. Bank Goldman Sachs wprowadził na rynek trochę optymizmu, ogłaszając, że pracuje nad wprowadzeniem instrumentów pochodnych opartych o Bitcoina. W Chinach firma Bitmain ogłosiła swoje plany wejścia na rynek publiczny.

 

Październik

Jack Ma, twórca firmy Alibaba stwierdził, że jego zdaniem Bitcoin i Blockchain mogą wpłynąć na rozwój bezgotówkowego społeczeństwa. Jedna z firm Elona Muska zaczęła akceptować kryptowaluty – BTC, LTC, BCH i ETH. Tim Draper podzielił się swoją optymistyczną prognozą dla Bitcoina, według której największa kryptowaluta osiągnie wartość 250 000 USD do 2022 roku. Projekt Tron kontynuuje swój rozwój w ramach MainNetu.

 

Listopad

Minął niemal rok od czasu, gdy Bitcoin został uznany jako klasa aktywów przez Wall Street, jednak Jay Clayton z SEC podtrzymuje swoje stanowisko, twierdząc, że komisja będzie wspierać pomysł ETF dla BTC, tylko wtedy, gdy zostaną opanowane manipulacje na rynku. W sieci Bitcoin Cash zostaje przeprowadzony hard fork, w wyniku którego powstaje Bitcoin Cash ABC oraz Bitcoin Cash SV. Liczba transakcji w BTC w Ameryce Południowej osiąga rekordowe wartości. Szwajcaria uruchamia pierwszą platformę ETP dla rynku kryptowalut.

 

Grudzień

Z początkiem grudnia kurs Bitcoina spadł do okolic 3200 USD, po czym mogliśmy zaobserwować wzrosty. Poziom 3000 USD okazał się być mocną granicą psychologiczną. Tuż po rocznicy ATH zobaczyliśmy solidne odbicie. Na koniec roku wartość BTC oscylowała w okolicy 3700-3800 USD, a obecnie giełdy zdominowała zieleń. Dziś (2 stycznia) BTC przekroczył wartość 3900 USD i zbliża się do kolejnego ważnego punktu 4000 USD.

 

Czego możemy spodziewać się w 2019 roku?

Z pewnością jest wiele powodów, dla których rok 2019 może być pozytywnym czasem na rynku kryptowalut. Wydarzenia takie jak utworzenie bitcoinowego funduszu ETF, działania Facebooka w obszarze blockchaina, czy uruchomienie zdecentralizowanej giełdy przez Binance mogą przyczynić się do zmiany trendu i pojawienia się wzrostów.

2019 rok przyniesie rozwój uregulowanych projektów blockchainowych. Na znaczeniu mogą przybierać projekty STO, które już teraz zyskują coraz większe zaufanie inwestorów, nauczonych doświadczeniami z minionych lat.

Możemy spodziewać się, że Bitcoin utrzyma, a nawet umocni swoją pozycję lidera, wskutek aktualizacji, nowych rozwiązań i wciąż rosnącej społeczności. Jeśli inwestorzy, nieco ponad roku temu, byli skłonni zapłacić 20 000 USD za BTC, to tym bardziej powinni zainteresować się tą kryptowalutą przy obecnej cenie. W Polsce, oprócz giełd kryptowalut, na znaczeniu zyskują platformy, takie jak np. Bitcan, z uwagi na szybkość, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Coraz większy rozwój widać również w obszarze stable coinów, ponieważ rynek potrzebuje stabilnego zabezpieczenia kapitału, zwłaszcza w okresie bessy. Dla tych, którzy jednak szukają bezpiecznych, ale jednocześnie zyskownych kryptowalut do długoterminowych inwestycji, Bitcoin będzie najbardziej oczywistym wyborem.

 

 

BiTCoin.pl

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...