Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Astronauta

Zobacz, jak wygląda mózg na LSD

Polecane posty

ini0fkntbcp3_t.jpg

Po zażyciu LSD kora wzrokowa otrzymuje informacje z wielu różnych regionów mózgu, co może odpowiadać za halucynacje

97opgjf46ntu_t.jpg

 

Choć LSD zsyntetyzowano w roku 1938, a w latach 60. XX wieku był wśród hipisów równie popularny jak marihuana, dopiero teraz naukowcy uzyskali obrazy mózgu będącego pod wpływem tej psychoaktywnej substancji. Intensywne badania LSD w latach 50. i 60. ujawniły jego potencjał – między innymi w leczeniu zaburzeń nastroju i uzależnień. Jednak dalsze prace powstrzymało zdelegalizowanie tej substancji.
 

Odkrywca dietyloamidu kwasu D-lizergowego czyli LSD, szwajcarski chemik Albert Hofmann przypadkowo przyjął dawkę tej substancji, dzięki czemu odkrył jej niezwykły wpływ na świadomość. Doszło do „rozpuszczenia ego” – czuł się oddzielony od samego siebie. Choć także inne środki psychoaktywne działają na świadomość, LSD ma szczególną aktywność.
 1mrjfunxtw8o_t.jpg
Dlaczego LSD działa właśnie w ten sposób?

Badanie metodami medycyny obrazowej zaburzeń świadomości może pomóc w wyjaśnieniu jej neurologicznego podłoża. Eksperymenty z LSD przeprowadził Robin Carhart-Harris z Imperial College w Londynie.
 

W ciągu dwóch dni 20 ochotnikom podawano placebo lub 75 mikrogramów LSD. Zarówno po placebo, jak i po LSD mózg ochotnika badany był trzema różnymi metodami, co pozwalało otrzymać pełny obraz jego aktywności – zarówno pod wpływem LSD, jak i bez.
 

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) wykazało, że LSD pogarszało koordynację aktywności mózgu w regionach odpowiedzialnych za tak zwany domyślny tryb sieci (default mode network). Nasilenie tego efektu wykazywało korelację ze zgłaszanym przez uczestników stopniem „rozpuszczenia ego”. Sugeruje to, że struktury związane z „domyślnym trybem sieci” odpowiadają także za świadomość.

0bf1l8vlfb8w_t.jpg

Kolejna metoda obrazowania – magnetoencefalografia (MEG) wykazała osłabienie rytmu fal mózgowych alfa pod wpływem LSD – także i ten efekt korelował z „rozpuszczeniem ego”. Rytmy alfa są silniejsze u ludzi niż u zwierząt - Carhart-Harris uważa, że może to mieć związek z wyższym poziomem świadomości cechującym ludzi.
 

Co się dzieje z mózgiem?
 

Pod wpływem LSD mózg działa także w sposób bardziej zunifikowany, wykazując nasiloną komunikację pomiędzy regionami, które normalnie pracują oddzielnie. Jak wyjaśnia Carhart-Harris, mózg pracuje w prostszy sposób.
 

Wyniki badań wyjaśniają częściowo występujące po LSD halucynacje, które przypominają sny. W normalnych warunkach kora wzrokowa komunikuje się głównie z innymi obszarami związanymi z procesem widzenia, natomiast po LSD - także z wieloma innymi częściami mózgu.
 

 

1q1r9ats62gg_t.jpg

Carhart-Harris

 

                         www.national-geographic.com

Edytowano przez Muha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×