4 posty w tym temacie

Pojawił sie temat o nerkach. Sprawa ciezka, ponieważ praktycznie wszystko obciaza nerki. Kto ma powazny problem z nerkami i tak leczenie musi ustalac z fachowcem.

Kto woli radzic niz leczyc zapraszam.

http://docplayer.pl/6129675-Karnozyna-aktywnosc-biologiczna-i-perspektywy-zastosowania-w-farmakoterapii.html

http://www.phmd.pl/fulltxthtml.php?ICID=991600

Jutro dorzuce publikacje nt beta alaniny jako zrodla karnozyny. @Nancy podałem beta- alanine jako zrodlo utrzymania mlodosci.

Niestety moglem lepiej te wiedze przehandlowac, bo nawet wirtualnego buziaka na mailu nie mam :_)

Na uwage zasługuja proste leki bez RP czy suple zawierajace 5-10 mg beta-alaniny jako cudowne srodki :)

W publikacjach przewinie sie zbawienny wplyw na nerki.

NIe umiem podac dawkowania. ja biore malutka miarke %-)

A i zapomniałem dodac wazna kwestie - poczujecie mrowienie. NIe zalecam drapania sie. To beta-alanina wskakuje w nasze komorki. Chyba nigdy sie do tego nie przyzwyczaje.

Nie chyba - na pewno.

@Nancy jak mozesz wrzuc art który wysłałem na pw (chyba ze wyslalem cos z glupich stron  a na dole byly odnosniki, to nie wrzucaj, jutro poszukam)

 

1 osoba lubi to

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Taaak, temat jest. Ja jeszcze od siebie tutaj dodam profilaktycznie notkę o odwadnianiu.

Badanie RC skutkuje wypłukiwaniem z organizmu witamin, minerałów i ogólnym zaburzeniem gospodarki. Prowadzi to do odwodnienia, które skutkuje jeszcze gorszym samopoczuciem na zwale, bólem głowy, a w moim przypadku również sinymi ustami. Brak profilaktyki odwodnienia skutkuje również większym obciążeniem organów (np. nerki czy wątroba). Profilaktyka powinna rozpocząć się już na 2-3h przed badaniami i trwać powinna przez cały okres badań oraz po ich zakończeniu!

  • Przed badaniami: zaleca się picie wody mineralnej w standardowych ilościach (2L/dobe) żeby przygotować organizm na odwodnienie
  • W trakcie badań: niezbędny będzie napój izotoniczny (np. Powerade) uzupełniający minerały i elektrolity wypłukiwane na bieżąco przez RC
  • Po badaniach: nadal zaleca się picie izotoników jeszcze przez jakąś godzine oraz odpowiednią suplementację (nawet do kilku dni po badaniach)

Co do izotoników to zawsze stosowałem u siebie mniej-więcej taki system: 0,5L Powerade / 2-3 dawki RC. Jest to dość ogólne, ale raczej nie zaleca się schodzić poniżej tego wyznacznika, a najlepiej być powyżej.

Te "2-3 dawki" to również dość ogólny wyznacznik. Pisząc to miałem na myśli czasy 3MMC, kiedy mając 1g trójki na dwie osoby zawsze kupowaliśmy po 2 butelki izotonika na głowe (jeden pity w czasie badań, drugi po). Przy badaniu innych RC (np hexa, bo to się głównie stimów tyczy) proporcja zostaje podobna. Warto też zauważyć, że pojęcie "dawki" jest względne. Dla mnie jedna dawka hexa to 50mg, a dla niektórych 200mg+ :E Na początek ten schemat będzie lepszy niż jego brak ;) Z czasem każdy wyrobi sobie własne nawyki.

Powiem jeszcze słowo o suplementacji po badaniach - o ile elektrolity można szybko uzupełnić izotonikiem, o tyle z witaminami / minerałami będzie gorzej. Najlepiej byłoby po prostu jeść dużo zdrowych rzeczy bogatych w wartości odżywcze, np mięso, owoce, jajka, ryby, itp. (nie, nie kebab :E). Jednak różnie to bywa z apetytem po RC i z doświadczenia wiem, że taka pyszna, soczysta rybka na zwale wygląda jak gówno, a na samą myśl o jedzeniu chce się żygać. W takim wypadku zalecam doraźnie stosowanie kompleksów witamin i minerałów. Wiadomo, to nie to samo, ale jeśli już nie możesz się przemóc do jedzenia to lepsze to niż nic.

1 osoba lubi to

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz