Skocz do zawartości
SIN

Jak sprawdzić substancje? [PORADNIK]

Polecane posty

Ile razy ktoś częstował Cię po prostu "kreskami", "kryształem" czy "papierem"? Zdarza Ci się zastanawiać co to właściwie mogła być za substancja? A może nie wierzysz swojemu vendorowi, ale nie masz lepszych alternatyw? Jeżeli chcesz powiedzieć sobie, swoim znajomym lub innemu źródłu SPRAWDZAM, to to jest wątek dla Ciebie!

PRZED ANALIZĄ CHEMICZNĄ

Niestety, na przysłowiowe oko nic nie można powiedzieć. Wygląd, zapach czy smak mogą Ci się skojarzyć, jednak ryzyko błędu jest zbyt duże, by móc cokolwiek w ten sposób powiedzieć. Co jeżeli masz mieszaninę?

Co możesz zrobić:

 • Zostaw produkt na dobę na kaloryferze, aby odparować ewentualne pozostałości syntezy, np. rozpuszczalniki. Nie chcesz przecież wciągać choćby acetonu.
 • Możesz śmiało używać własnych obserwacji do odrzucenia podejrzanego sortu. Na tym jeszcze nikt nigdy źle nie wyszedł.

Pewną wskazówką mogą być dla Ciebie posty innych użytkowników, np @pauciak, jednak zawsze pamiętaj, żeby na tej podstawie nigdy niczego nie zgadywać! 

TESTY KOLOROMETRYCZNE

Film instruktażowy TU

ZwZ3tSg.jpg

AKQJIGT.jpg

Testy kolorometryczne to proste odczynniki chemiczne, które po wsypaniu dosłownie okrucha substancji psychoaktywnej zmieniają odpowiednio kolor. Najpopularniejsze odczynniki to: marquis, mecke, mandelin, liebermann, froehde i ehlrich. To te same testy, które nosi ze sobą policja i tak samo jak oni, nigdy nie możesz być pewna/y co test wskazał, ale możesz mu zaufać czego NIE WSKAZAŁ. Przykład: Jeżeli spodziewasz się MDMA i test zmienił się na czarno to może być MDMA, ale też 5-APB lub DXM lub mieszanka z PMMA. Jeżeli jednak test zupełnie nie zareagował, wiesz, że to najpewniej np. syntetyczny katynon. 

Jak stosować?

 • Zawsze testuj wszystkimi dostępnymi odczynnikami aby ograniczyć ryzyko fałszywych wyników. 
 • Jeżeli badasz klasyczne substancje, użyj przygotowanych profesjonalnych diagramów przepływu (ang. flow chart) od SIN: http://shop.sin.org.pl/product-category/narkotesty/zestawy/
 • Jeżeli badasz Nowe Substancje Psychoaktywne, użyj publicznych baz danych: aplikacji mobilnej "bunk police" lub tabeli video TU.

Ograniczenia:

 • Nie nadaje się do mieszanek, na ogół ciemny kolor przykryje jasny.
 • Bezbłędne jedynie do eliminacji czego nie masz, nierzetelne do wskazywania co masz.
 • Bezużyteczne, kiedy stosowane nie w komplecie.

 

*JUŻ WKRÓTCE* ANALIZA LABORATORYJNA TLC

Wideo reportaż TU

TLC, czyli chromatografia cienkowarstowa to prosta technika separacji substancji psychoaktywnych. Po zanurzeniu w odpowiednim roztworze, narkotyki szybciej lub wolniej przemieszczają się wraz z nasiąkającym coraz wyżej płynem. Ponieważ wiele z nich będzie reagować tak samo, nie jest skuteczna tam, gdzie nie ma jeszcze standardów. Chociaż wynik MDMA i 2C-B będzie taki sam, to nakładając dodatkowo odczynnik kolorometryczny można je rozróżnić, przydaje się też lampa UV. Natomiast z nowymi substancjami sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Pracujemy (SIN) z Energy Control z Hiszpanii oraz Bunk Police (USA, Słowenia) aby na wiosnę 2017 otworzyć darmowe laboratorium w Warszawie - tak, darmowe! Każdy będzie mógł nam przynieść lub anonimowo przysłać próbkę Nowych Substancji Psychoaktywnych do analizy.

Co się da:

 • Sprawdzić ilość substancji w próbce 

Czego się nie da:

 • Na ogół nie służy do kwantyfikacji (sprawdzenia ilości)
 • Skutecznie rozróżnić Nowych Substancji Psychoaktywnych bez znajomości aktualnych standardów (pracujemy nad tym).

P2soNBr.jpg

ANALIZA LABORATORYJNA GC/MS (Hiszpania)

Chociaż może się to wydawać abstrakcyjne, istnieja w Europie legalne - chociaż nie tanie dla Polaków - metody analizy własnych próbek w laboratorium. Tak legalnych jak nielegalnych - usługa jest w pełni anonimowa. LINK ->  http://energycontrol-international.org/drug-testing-service/submitting-a-sample/
 

Czas oczekiwania do 1 miesiąca wliczając przesyłkę. Na ogół nie mamy problemów z celnikami, ale warto dobrze zapakować. Zdarzały się już poważne wtopy, np RCWolfa.

Co się da:

 • Zidentyfikować pełny skład środków psychoaktywnych.
 • Zidentyfikować w % skład starych narkotyków (w tym np. 2C-B, do którego istnieją standardy).

Czego się nie da:

 • Sprawdzić zawartości w % Nowych Substancji Psychoaktywnych.
 • Sprawdzić obecności nieaktywnych zanieczyszczeń jak szkło czy tynk.

e4eEf7U.jpgSKMpBky.jpg

A jak wyglądają wyniki? Dostajesz na maila! O to przebadana przeze mnie próbka dopka "SBS", który śmigał w wakacje po Warszawie. Nikotyna była tu dodatkowym zanieczyszczeniem.

GKNuakJ.png


ANALIZA LABORATORYJNA (PL)
 za pomocą mineralizacji mikrofalowej są badane na obecność pierwiastków przy użyciu nowoczesnego spektrometru absorpcji atomowej metodą płomieniową i metodą elektrotermiczną kuwetą grafitową (FAAS i ETAAS). 

5804d21e3f553_o,size,1068x623,q,71,h,b62

 

Sanepid w Radomiu za 200zł + VAT przyjmuje próbki NSP (RC) do analizy.
 http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/radom/a/powiatowa-stacja-sanitarno-epidemiologiczna-w-radomiu-ma-dwie-nowe-pracownie-jedyne-w-polsce,10750986/

 • Można sprawdzić pełny skład oraz stężenie
 • Nie informują policji o ile nie wykryją substancji wymienionej w załączniku do Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Środki z wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych można śmiało sprawdzać. 

NMR

"Narodowy Instytut Leków oferuje wykonanie badań identyfikacyjnych w kwocie 500 zł netto (+ 23 % VAT) za jedną próbkę metodą akredytowaną LC‑MS/MS-TOF lub NMR. Termin wykonania badań – 4 tygodnie (z zastrzeżeniem, że konieczność wykonania bardziej skomplikowanych badania identyfikacyjnych metodą NMR może spowodować przedłużenie terminu wykonania do 6 tygodni). W przypadkach bardziej skomplikowanych badań identyfikacyjnych (np. identyfikacja nowych związków, rozróżnienie izomerów itp.) konieczne będzie przeprowadzenie pełnej analizy widm korelacyjnych NMR. Koszt analizy NMR może wynosić do 2 200 zł netto (+ 23 % VAT) za zidentyfikowany składnik."
 

Pytania, uwagi, komentarze? Zapraszam do dyskusji!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz się. 99% narkoludków faktycznie pewnie ćpie spontanicznie i bez kontroli, ale ten 1% może chce się bardziej przyłożyć? Tak jak z ludami w "Wilku z Łolf Strit".

23 godzin temu, SIN napisał:

Nie nadaje się do mieszanek, na ogół ciemny kolor przykryje jasny.

Czyli produktów z nazwami handlowymi typu "Fake Coco" nie sprawdzisz - one prawie zawsze zawierają mieszanki. Tak samo domieszek w towarze z klubu czy od sebixa, z taksy czy co tam.

Porada z wietrzeniem powinna być zamieszczona we wszystkich "przewodnikach" czy infografikach, bo niestety okazuje się że ostatnio lata masa sortów nie do końca wysuszonych, a rozpuchole na serce wchodzą. Sam myślałem, żeby (jak będę miał taki sort) użyć do tego lampki biurowej - ona nieźle podgrzewa to co leży pod nią, a zawsze "moc" można regulowac wysięgnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Strangelove napisał:

Czyli produktów z nazwami handlowymi typu "Fake Coco" nie sprawdzisz - one prawie zawsze zawierają mieszanki. Tak samo domieszek w towarze z klubu czy od sebixa, z taksy czy co tam.

 

To prawda, najprostszą metodą, czyli odczynnikami, nigdy nie będziesz pewny pełnego składu. Można jednak spróbować użyć odczynników, aby porównać różne sorty sprzedane pod tą samą nazwą. Oczywiście takie badanie nie będzie żadnym wyznacznikiem, czy zabawa jest bezpieczna, ale może okazać się dobrą metodą aby sprawdzić czy dil / vendor ściemnia. Baza danych reakcji również do RCków jest ciągle aktualizowana pod adresem: http://verbinding.110110.nl/Table.html

Bardziej zaawansowanym ciekawskim polecam wygooglać dodatkowo analizę TLC, nie jest taka trudna, a dla publiki ruszy w Warszawie w lutym.

Staram się też od dłuższego czasu pozyskać od GIS aktualne wyniki laboratoryjne wszystkiego co rekwirują, wtedy będzie kolejna informacja, która pomoże użytkownikom w identyfikacji, którą właściwie partię np. 4-cmc mają, stimsową, miękką, czy cieplutką..?

Jurek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Inaczej... Czemu jestem dzis tu i teraz... Mialem dosc "kraju" w ktorym siarczanu! Tak siaeczanu jest 5-10% a reszta wypelniacze....klamka zajebana po brzegi,syf i burdel! Cena znana....  Teraz porownanie juz nie potrzebne.... 

Lata leca, ale w latach 90 nie bylo takiego cyrku na rodzimym rynku dzis tylko rc zostaja z duza nuta nadzieji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O 17 października 2016 o 16:54, SIN napisał:

Pracujemy (SIN) z Energy Control z Hiszpanii oraz Bunk Police (USA, Słowenia) aby na wiosnę 2017 otworzyć darmowe laboratorium w Warszawie - tak, darmowe! Każdy będzie mógł nam przynieść lub anonimowo przysłać

 

Hej!

I jak z tym projektem, jest jakaś szansa na realizację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dobre pytanie.

Na ten moment prowadzimy badania, bo niestety sprawdzanie ketonów to zupełnie nowe zjawisko.

Zawiązaliśmy narazie konsorcjum z Narodowym Instytutem Leków, Instytutem Psychiatrii i Neurologii oraz Fundacją Prekursor i liczymy, że może uda się uzyskać rządowe finansowanie na poważny, darmowy dla użytkowników projekt sprawdzania substancji, wykonywanych przez najlepszych w tej dziedzinie fachowców w Polsce (NIL).

Na pewno będziemy dawać znać.

Jurek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

.Dlaczego tylko prochy badacie a nie ludzii ktorzy czekaj na pomoc..Ja potrzebuje zbadac orgaznizm na tyle ze bede spkojnieszy ze nie bede po latach z torebka przy jajach latal.Przeraza mnie mysl ze to byla zgorzel  igruzlica.Nawet jestem sklonny doprowadzic sie do tego chorego stanu bzebyscie zobaczyli,przepadali i zareagowali na na to zrobie duzo zeby rozwiazac problem bo czuje ze gnije od sie od srdka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • REKLAMA

×