Jump to content

Welcome to Dopalamy.com!

You are currently viewing the forum as a guest, you do not have access to the full forum manual and a lot of material that can only be viewed by the registered new forum. Create an account and use a powerful knowledge source! By registering an account, you have a no-logs policy. We do not store private user data.

See what you gain by staying on our forum:

• The ability to send private messages to other users
  • Participate in the full RC chat news
  • Access to partner subforum, contests, free samples

Don't wait, Sign Up today!

luks1985

Benzodiaziepiny - cała prawda o uzależnieniu

Recommended Posts

Dobra bo tylu bzdur i niejasności w kwestii jednej grupy lekow'/substancji dawno nie czytałem.

Cyt :

Paradoksalny efekt pobudzający. Benzodiazepiny mogą w rzadkich przypadkach paradoksalnie zadziałać silnie pobudzająco, nasilając lęk, bezsenność, koszmary senne, halucynacje, irytowalność, agresywność albo drgawki u epileptyków. Donoszono o atakach furii, gwałtownego zachowania, w tym napaści a nawet zabójstw – szczególnie po dożylnym podaniu benzodiazepiny. Mniej dramatyczne nasilenie irytowalności i kłótliwości są znacznie częstsze, i zauważane przez wielu pacjentów i ich rodziny. Są one zbliżone do tych, powodowanych przez alkohol. Przejawiają się najczęściej u osobników z lękiem i agresją, dzieci i osób starszych.

Depresja, niestabilność emocjonalna. Wieloletni użytkownicy benzodiazepin, jak alkoholicy, są najczęściej osobami depresyjnymi. Depresja ta często pojawia się dopiero podczas zażywania benzodiazepin. Potrafią one zarówno spowodować, jak i zaostrzyć istniejącą wcześniej depresję, prawdopodobnie poprzez zredukowanie wydzielania neuroprzekaźników jak serotonina czy noradrenalina. Często jednak depresja towarzyszy zaburzeniom lękowym, i benzodiazepiny zapisywane są po raz pierwszy w takiej właśnie sytuacji. Zdarza się, że leki te przyśpieszają tendencje samobójcze u tych pacjentów. Z pierwszych 50 pacjentów mojej Kliniki (opisanych w 1987), aż 10 zażyło zabójcze dawki leku, wymagające pomocy szpitalnej, a tylko dwóch spośród nich cierpiało na depresję przed podjęciem zażywania benzodiazepin. Depresja ustąpiła u nich po zakończeniu odwyku benzodiazepinowego, i żaden z nich nie podjął próby samobójczej poprzez zażycie nadmiernej dawki leku. W roku 1988, Committee on Safety of Medicines w Wielkiej Brytanii zarekomendował, aby „benzodiazepiny nie były stosowane jako jedyne leki przy zaburzeniach depresyjnych, ani lękowych skojarzonych z depresją, jako że nasila to prawdopodobieństwo samobójstwa”.

Innym tragicznym efektem niepożądanym jest "emocjonalne znieczulenie", niemożność odczuwania bólu ani przyjemności; jest ono częstym powodem narzekań wieloletnich użytkownikiem benzodiazepin i prawdopodobnie wynikiem inhibicyjnego działania na pewne ośrodki mózgowe. Po udanym odwyku, pacjenci często gorzko wspominają stracone lata; wielu z nich doświadczyło nawet rozbicia małżeństwa i utraty rodziny.

Tak jak opisywałem. Benzo uzależniaja i to benzo głownie prowadzą do depresji, senności itd. Polecajcie dalej "podklady z benzo" podczas działania narkotyku będzie bajka, jak zejdzie enzo i narkotyk lęki ęda jeszcze większe. A jasno wyjnika z wielu artyułów czy opraowa nikt nie jest w stanie długo leie i na tym i na tym.

I drugi cytat:

Zmniejszanie dawki. Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że odstawiając benzodiazepiny po ich długotrwałym zażywaniu, należy stosować bardzo powolną redukcję dawki. Nagłe odstawienie szczególnie wysokiej dawki może wywołać drastyczne symptomy (konwulsje, stany psychotyczne, ostre stany lękowe, a nawet śmierć). Może także zwiększyć ryzyko pojawienia się zespołu objawów przewlekłych (patrz Rozdział III). Powolny odwyk oznacza stopniowe zmniejszanie dawki, zwykle na przestrzeni kilku miesięcy do ponad roku. Celem jest osiągnięcie łagodnego, stałego i powolnego spadku stężenia benzodiazepiny we krwi. Jak wyjaśniono w Rozdziale I, długo zażywane benzodiazepiny przejmują wielu naturalnych mechanizmów uspokajających organizmu, koordynowanych przez neuroprzekaźnik GABA. W rezultacie, liczba receptorów GABA w mózgu maleje i jego aktywność maleje. Nagłe odstawienie benzodiazepin pozostawia mózg w stanie niewystarczającej aktywności GABA, co skutkuje nadmierną drażliwością systemu nerwowego.

Tak jak pisałem  w temacie demoona - benzodiaziepiny uzależniaja fizycznie. Fizycznie czyli...

Uzależnienie fizjologiczne (ang. physiological dependence), zwane też czasem fizycznym, to nabyta silna potrzeba stałego zażywania jakiejś substancji odczuwana jako szereg dolegliwości fizycznych (np. bóle, biegunki, uczucie zimna, wymioty, drżenia mięśni, bezsenność). Zaprzestanie jej zażywania (odstawienie) prowadzi do wystąpienia zespołu objawów, które określa się jako zespół abstynencyjny (zespół z odstawienia). W leczeniu stosowana jest detoksykacja, czyli odtrucie

I za wiki opisany zespół astynencyjny:

Benzodiazepinowy zespół abstynencyjny

Objawami typowymi dla zespołu odstawiennego benzodiazepinowego są: niepokój, lęk, niemożność odprężenia się, drażliwość (dysforia), nadwrażliwość na dźwięki, światłowstręt, zmniejszenie apetytu, nudności, wymioty, biegunki, zawroty i bóle głowy, szum w uszach, derealizacja, trudności z koncentracją uwagi, kołatanie serca, bóle i sztywność mięśni, parestezje (uczucia „mrowienia”), zmienione odczucia smaku (metaliczny posmak w ustach). W cięższych przypadkach mogą występować zaburzenia świadomości w postaci majaczenia oraz napady drgawek padaczkowych. Ze względu na podobieństwo objawów, zespół abstynencyjny benzodiazepinowy niekiedy mylnie diagnozowany jest jako zespół lęku uogólnionego. Podobne zespoły abstynencyjne do tych wywoływanych przez benzodiazepiny mogą wywoływać również niebenzodiazepinowe leki nasenne takie jak zolpidem, zopiklon i zaleplon, a także barbiturany

Do wielu z Was. Dziś macie benzo i sie cieszycie (jak np @narayan) ale nie zdajecie sobie sprawy z czym macie doczynienia.

W takich tematach powinno się wpisywać raporty ludzi którzy odstawiali kanna (choc kanna chyba nie uzalezniaja fizycznie ale mają bogaty zespół abstynencyjny%-) )opio czy właśnie benzo.

No nic zapraszam do dyskusji, ale do dyskusji z wymienionymi plusami i minusami. Nie tylko 10 mng działa git. Ale może np 10mg działa hit, ale lece juz 2tyg i nie moge odstawic. ez benzo nie zasne itd.

@wolf nie wiem co Ty łykaz na uspokojenie (kojarze wpis o benzo ze poczytałeś jak ja i koniami nie zaciągną) ale ja ide po 4paik piwka - bedzie na dziś i jutro :)

@gks132 dorzuć coś od siebie ?

@zawiodlemsie jak pamietam też masz pewien problem.

@pauciak , @Chinczyk. (zwany koreanczykiem i wietnamczykiem)

Cytaty z :http://www.benzo.org.uk/polman/bzcha02.htm

i za wiki

Guest zawiodlemsie

Używam benzodiazepin codziennie (tu przepraszam, ale pamieć już nie ta co kiedyś) dwa lub trzy lata (raczej 3 minęło w te wakacje), aktualnie odstawiam, możecie pytać o wszystko. Ze strony http://www.benzo.org.uk/polman/index.htm korzystają sami lekarze co potwierdza jak dobrym jest źródłem informacji. Kanna uzależniają też fizycznie, to potwierdzę ja jak i pewnie @Synchro.

ZS świata nie zwojuje ale zobacz co się dzieje.

Ludzie nie wiedza co biora, jakie są dalsze ikonsekwencje. Jak benzo-rc wybijają tolerke.

Pamietam jak w ub roku niektórzy się nadziali. Z rynku zniknęło 90proc vendorow. Jaki był ból bo zostały tylko apteczne benzo a spora część lekazy nie chciala przepusywać tych mocniejszych.

Po forach latały ceny po 100-140zl/100mg.

Guest zawiodlemsie

W Tworkach klon 2mg od 5 do 7zł za tabletkę, więc wiem ocb z bólem dupska ;) 

Jak pisałem, chcecie coś wiedzieć o długoterminowym zażywaniu, jak zacząłem, czy odstawianiu, pytajcie, uważam się za dobry przykład. 

Psychiatrzy będą mieli pełne ręce roboty przez ten klonazolam.

Kanna uzależniają bardzo silnie fizycznie, potwierdzam:(, do tego po dłuższym stosowaniu można bardzo uzależnić  się psychicznie, wtedy jest już bieda.

Czeka mnie również odstawka benzo, dawka niemowlęca, ale zawsze coś.

Klonazepam 1mg/doba, kurwa, ale ja nie chcę! ale pisać tego już czuje mi nie będą:tulimy:

Rok czasu upłyną jak jeden dzień, czuję jeszcze że do tego nie dorosłem, dałbym sobie jeszcze czas.

Oszukiwanie samego siebie.

2 godziny temu, zawiodlemsie napisał:

W Tworkach klon 2mg od 5 do 7zł za tabletkę, więc wiem ocb z bólem dupska ;) 

Jak pisałem, chcecie coś wiedzieć o długoterminowym zażywaniu, jak zacząłem, czy odstawianiu, pytajcie, uważam się za dobry przykład. 

jak długo Ci zajęło uświadomienie sobie, że lezysz w tym ? (bo widze, że najwiekszy poblem z tym mają ludzie)

i ile razy już odstawiałeś ?

Guest zawiodlemsie

@luks1985

Około roku do półtora. Z tym, że jestem uzależniony od dawek terapeutycznych a nie rekreacyjnych, to są dwa różne uzależnienia. 

Kiedyś lekarz przypisał mi na lęki, po jakimś czasie gdy poczytałem w internecie i zapytałem go co z możliwym uzależnieniem powiedział wprost: tym zajmiemy się, jak pana wyleczymy z lęków. Nie dodał, że to będzie mój problem, a nie jego.

Więc siebie nie obwiniam za to uzależnienie, odstawiam pierwszy raz i z własnej inicjatywy, bo mógłbym mieć wypisywane recepty dalej bez problemu. 

Zacząłem od 0,375mg alprozamu na dobę i doszedłem do 1,5mg na dobę, przy odstawianiu zmieniłem na 30mg diazepamu na dobę, a aktualnie łykam 15mg diazepamu/doba i już czuję, że zaczynają się schody, a za dwa tygodnie mam przejść na 12,5mg/doba i tego to już się boję.

@zawiodlemsie kurcze widzę, że nie będzie łatwo:(, długo brałeś ten alprazolam?

Ja dostałem niestety padaczki po zabawach z Etizolamem. Żeby podreperować mnie do jako takiej chodzącej i normalnie funkcjonującej istoty, walili mi po 3x3 mg klonazepamu na dobę zastrzykiem w dupę.

Przez rok czasu zszedłem do tego miligrama.

Teraz wypadałoby to odstawić.

Nie wyobrażam sobie odstawki nawet Klonazolamu:guns: jak taki delikatny Etizolam może poskładać nieodpowiedzialnego użytkownika.

Guest zawiodlemsie

Alprozam tak ze 2,5 roku będzie, ale to na oko. 

Nagła odstawka = napad padaczki, niestety...

Edit:

Wszystkie daty podaje na oko, bo pamięć po takim czasie brania benzo codziennie najlepsza nie jest...

Np.: Masz notes do zapisywania ważnych spraw, ale zapominasz zapisywać... :E 

Edited by zawiodlemsie
Edit:

U mnie będzie dopiero rok, ciągle jeszcze bardzo wyraźnie czuję 0,5mg.

Klonazepam jest bardzo stabilny, umiejętnie zażywany można pojechać bardzo długo. Tylko po co?

Zamierzam to odstawić i ewentualnie stosować w bardzo stresujących sytuacjach doraźnie.

JAk zabiorę się za to najprawdopodobniej stworzę jakiś temat i będę zapisywał postępy, coś w rodzaju dziennika.

@zawiodlemsie nie boisz się potężnego efektu z odbicia, jak odstawisz lęki wrócą...

Zespół abstynencyjny jest okropny, najgorsza rzecz jaka mnie spotkała w życiu.

Zaczęło się od tego jak wspominał @luks1985 pewne źródło wyschło i wielu ludzi bardzo się przejechało.

Na początku niewinnie delikatne zawroty głowy, później się zaczyna zabawa objawy grypopodobne.

Na drugi dzień już nie mogłem nawet wstać z łóżka:(, trzeciego dnia zaczęły się majaczenia i obrazy wytwórcze, byłem w jakimś szpitalu i wycięli mi płuco:(, straszne.

Czwartego dna obudziłem się już w karetce.

Jak to gówno złapie, nie wiesz nawet co się stało i nic nie pamiętasz.

Edit:

Co do problemów z pamięcią owszem są ubytki w pamięci krótkotrwałej, ale nie aż takie dziury jak pisze @zawiodlemsie

Jak palisz do tego kanna to się nie dziwię. Wtedy pamięć leci zupełnie o 80%

Nie wpadłem nigdy na pomysł zastosowania benzo, i to był błąd. Stymy ładuję średnio co 10-12 dni, nie da sie pracować fizycznie w takim trybie przez dłuższy okres. Zwykłe 4cmc już powoduje u mnie bezsenność, a żeby tyrać po 4 dobach strucia robię się powoli za stary. ;)

Myślę stopniowo ograniczać rc i zacząć stosować benzo na codzień, z racji właściwość przeciwlękowych. Leki odpadają,  recepta na wenlafaksyne wypisana po 10 minutowej rozmowie z lekarzem nie jest wiele warta jak dla mnie.

Klon  na pierwszy kontakt nada się? Miałbym jakiś ogólny zarys działania tych środków.

Guest zawiodlemsie

W tym temacie raczej nie będziemy rozmawiać o tym jakie benzo polecać...

Zgadza się w tym temacie zajmijmy się negatywnymi skutkami benzo @Znaki pytaj w dziale ogólnym, lub stwórz nowy temat jaką benzodiazepinę polecacie.

12 godzin temu, Znaki napisał:

Nie wpadłem nigdy na pomysł zastosowania benzo, i to był błąd

:sciana:Gratuluję jak chcesz wjebać się w naprawdę ciężkie uzależnienie, proszę bardzo:guns:, już lepiej zrezygnować z tych stymulantów. Ta tabletka Cię zniewoli, jak ktoś Ci ją zabierze będziesz kaleką.

Do pracy tylko i wyłącznie Klonazepam, Alprazolam jest dla bab, lub nadaje się jedynie na rodzinny obiad z teściową:tulimy:

Guest

Normy, i jeszcze raz normy! Zażywam benzo od 3 lat (z przerwami) i nie wiem co to absta od tego. Oczywiscie uzależnienie psychiczne już w sobie mam, przez inne substancje i do tego mixy tego i owego co było najgorsze bo nie wiedziałem co powoduje pewne objawy. Ogólnie to pierwszy raz jak dostałem benzo to nie działało, zawsze dawki były progowo najwyższe lub prawie najwyższe, niestety neuroleptyki w dużych dawkach to zuo dla mózgu i nawet benzo kwiatuszki nie pomagają. Gorzej jak człowiek wpadnie w wir bezsenności bez "czynności". A czynność to wzięcie (u mnie już jest to cokolwiek) jakiegoś leku na coś zeby było git. Benzo skutecznie skracają ten czas do minimum. 

Na szczęscie we mnie żyje tylko wilkołak dla którego pełnia zaczeła się jakoś 3 lata temu i nadal każdej nocy trwa. Ale ważne są normy, a każdy z nas je ma, tylko trzeba je sobie logicznie wyznaczyć i się przed sobą nie tłumaczyć ;)