Jump to content

Welcome to Dopalamy.com!

You are currently viewing the forum as a guest, you do not have access to the full forum manual and a lot of material that can only be viewed by the registered new forum. Create an account and use a powerful knowledge source! By registering an account, you have a no-logs policy. We do not store private user data.

See what you gain by staying on our forum:

  • The ability to send private messages to other users
  • Participate in the full RC chat news
  • Access to partner subforum, contests, free samples

Don't wait, Sign Up today!


Sign in to follow this  

Kompletnie pijany 16-latek! Eksperci ostrzegają: Wakacje to czas eksperymentowania z używkami

   (0 reviews)

NoMercy

Nawet jednorazowe użycie substancji odurzających lub innych uznanych za szkodliwe i niebezpieczne może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia oraz prowadzić do problemów z prawem i związanych z tym wieloletnich konsekwencji. Alkoholu, narkotyków, czy dopalaczy nie da się wyeliminować, ale ważne jest, żeby młodzi ludzie wiedzieli, że mogą liczyć na pomoc nie tylko ze strony instytucji, ale również najbliższych osób.

 

 

Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 16-latek z Inowrocławia, który trafił do szpitala. Alkohol, który chłopak spożywał w towarzystwie rówieśników, prawdopodobnie kupił im dorosły. Specjaliści ostrzegają, że okres wakacyjny to czas eksperymentowania młodych ludzi z używkami. Ale takie próby mogą skończyć się tragicznie.

yyu.jpg

Wolny czas sprawia, że młodzież może próbować tego co zakazane. Tak było w przypadku 16-latka z Inowrocławia, który z ponad trzema promilami alkoholu w organizmie trafił do szpitala. Według policji, napoje, które spożywał wraz z rówieśnikami, mogła kupić im osoba dorosła. W tym przypadku wystarczyła hospitalizacja, ale skutki spożywania alkoholu, narkotyków lub dopalaczy mogą skończyć się śmiercią.

- Najbardziej tragiczny jest przypadek 17-latka z Kcyni, gdzie nie są skończone jeszcze badania, ale raczej wszystko wskazuje na to, że było to zatrucie syntetycznymi narkotykami, środkami psychoaktywnymi, w tym kierunku idą badania – mówi Tomasz Kulesza z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Według danych regionalnego sanepidu, statystyki są jednak porównywalne z tymi z zeszłego roku. W czerwcu 2019 roku było 8 zgłoszeń ze szpitali z województwa odnośnie zatrucia dopalaczami. W tym roku było takich zgłoszeń 10. Zazwyczaj są to osoby w wieku od 20 do 30 lat, ale zdarzają się też młodsze.

Natomiast wzrost dotyczy zażywania narkotyków twardych - w ubiegłym roku było 5 takich zgłoszeń, w tym roku już było ich 15. Statystyki podsumować będzie można we wrześniu, po zakończeniu sezonu wakacyjnego.

 

Dlaczego młodzi ludzie wybierają alkohol, narkotyki, czy dopalacze?

Przyczyn sięgania po używki jest bardzo dużo, ale jedną z nich jest chęć zabawy, większe rozprężenie, mniejsza uważność rodziców, czasem nuda, czasem trudności w nawiązywaniu relacji i organizacji czasu wolnego

- wymienia Justyna Boniecka, terapeuta ds. profilaktyki, BORPA Kapuściska.

Nawet jednorazowe użycie substancji odurzających lub innych uznanych za szkodliwe i niebezpieczne może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia oraz prowadzić do problemów z prawem i związanych z tym wieloletnich konsekwencji. Dlatego również w czasie wakacji policja przypomina o tym, jak niebezpieczne są wszelkiego rodzaju używki.

- Często jest tak, że w momencie kiedy ten młody człowiek potrzebuje pomocy, przede wszystkim tej medycznej, to lekarze nie wiedzą jak pomóc, bo nie wiedzą co zażył – podkreśla podkom. Lidia Kowalska z KWP w Bydgoszczy.

Alkoholu, narkotyków, czy dopalaczy nie da się wyeliminować, ale ważne jest, żeby młodzi ludzie wiedzieli, że mogą liczyć na pomoc nie tylko ze strony instytucji, ale również najbliższych osób. Dlatego dobrze jest rozmawiać z młodymi ludźmi o tym z kim przebywają, jak się czują i z czym być może sobie nie radzą.

 

 

TVP.pl

Sign in to follow this  


User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest

Tags

Dopalamy.com


dopalacze sklepy, opinie o sklepach z dopalaczami, sklepy z dopalaczami, dopalacze sklepy internetowe, dopalacze sklep internetowy, dopalacze sklep, gdzie kupić dopalacze, research chemicals, research chemicals shop, research chemicals opinions, research chemicals reviews, buy research chemicals, buy research chemicals online, kopen research chemicals, winkel research chemicals, Meningen research chemicals, beoordelingen research chemicals, kaufen research chemicals, Geschäft research chemicals, Meinungen research chemicals, Bewertungen research chemicals, comprar research chemicals, tienda research chemicals, comentarios research chemicals, opiniones research chemicals, 3-CMC, 4-CMC, 4-CEC, 3-CEC, 4-MMC, 4-EMC, 4-MEC, 3-MMC, 3-MEC, alfa-PVP, alpha-PVP, α-PVP, HEX-EN, NEH, MDPHP, HEP, NEP, MDPEP, alfa-pihp, alpha-pihp, alfa-php, alpha-php, a-PVT, pentedron,

Main

helpful links


Chatbox Clubs Calendar Ranking

Important Links

Most Important Links


News Chat unban Rank Advertisement Hall of Fame

Staff Team

List With Staff Members


×
×
  • Create New...